Regisztrált, gázszerelő fényképes igazolvánnyal
Google ügyfélértékelések itt! (Klikk ide!)
Érték: 4,9
Teljes tevékenységi terület térképen: (Klikkeljen ide) *
Árak 2024. (Klikkeljen ide)
Farkas Péter 7-19 ó között hívható
A fűtési idény első 2-3 hónapjában (szept.közepe-nov.) telefonon nehezen vagyok elérhető.
Hívjon most +36 – 30 / 402-8305
–
Írjon levelet: vanszereloje@gmail.com
Ha szeretné megtudni, kik azok a regisztrált gázszerelők, akik jogosultak gázkészülékeket beüzemelni, szerelni, karbantartani azt a Magyar Mérnöki Kamara honlapján találhatja meg az „Aktuális gázszerelői nyilvántartásban„. Klikkeljen ide!
* az V.kerületben, a Nagykörút belső részén, valamint a Széll Kálmán tér, Móricz Zsigmond körtér, Corvin-negyed környékén csak abban esetben tudok munkát vállalni, ha parkoló helyet tudnak biztosítani!
Gázszerelő, Regisztrált gázszerelő
Gázszerelő munkák és árak
- bekötőcső szerelés
- Calor fali fűtő karbantartás
- Calor fűtőberendezés csere
- cirkó tisztítás
- égéstermék elvezető szerelés
- FÉG-es cirkó javítás
- FÉG konvektor szerelés
- FÉG vízmelegítő javítás
- főzőlap csere
- füstcső csere
- füstgázcső szerelés
- gázflexi csere
- gázkészülék javítás
- g.készülék szerelés
- gázkészülék csere
- gázkészülék beüzemelés
- g.készülék karbantartás, tisztítás
- gázkonvektor beüzemelés
- gázkonvektor javítás
- g.konvektor karbantartás
- gáztűzhely csere
- gáztűzhely üzembe helyezés
- gázszerelés regisztrált gázszerelőként
- gázszivárgás műszeres ellenőrzés
- konvektor csere
- konvektor tisztítás
- szivárgó gázflexibilis cső cseréje
- tűzhely bekötés
- V 4 átfolyós vízmelegítő karbantartás
- MV 21 javítás
- vízmelegítő szerelés
Nem foglalkozom:
- a gázóra és fogyasztói készülék (cirkó, tűzhely, konvektor, vízmelegítő, kazán) golyóscsapja közötti csőhálózat javításával, szerelésével, hibaelhárításával
- gázcsőhálózat kivitelezéssel
- gázcső terveztetéssel
- csőhálózat engedélyeztetéssel
- lánghegesztéssel
- gáz MEO-val, gázcsőhálózat nyomáspróbájával
Kinek telefonáljunk – kit hívjunk?
1.) Gázszag esetén – gázszerelőt!
A hiba fő oka általában valamelyik gázkészülék, vagy gázbekötő cső tömítésének meghibásodása. Nagyon ritkán, de előfordul a gázcsőhálózat meghibásodása is, vagy a gázóra valamely tömítőjének elhasználódása. Utóbbi kettőnek a hibabehatárolását házilag is el tudják végezni egy kis szappanos hab segítségével. Ha jelentős a szivárgás, akkor a készülék előtti golyóscsapot, vagy a gázóra főelzáróját azonnal zárják el, utána alaposan szellőztessünk ki! (Ha a gázórából folyik a gáz, annak hibaelhárítását a Gázművek szakemberei végzik!)
Szeretném a tisztelt olvasók figyelmét arra, hogy a 40-50 éve szerelt menetes kötésű gázcsőhálózatok tömítései folyamatosan elöregednek, melyek szivárgáshoz vezetnek. Ilyen esetben javaslom olyan gázszerelőt hívjanak, aki gázcsőszereléssel is foglalkozik. (Én ilyen jellegű munkát nem vállalok függetlenül attól, hogy erre a képesítésem megvan.) Fontos továbbá, hogy a gázművek szakembereit csak rendkívüli helyzetben hívják ki, ugyanis ha ezen kollégák gázszivárgást tapasztalnak Önöket szinte minden esetben kizárják a szolgáltatásból, ami érthető, de ennek következményei igencsak fájdalmasak lehetnek, tehát csak ésszel… A prevenció a legfontosabb!!!
Hibás (, vagy nem javítható) gázkészüléket, melyből szivárog a gáz, ne használjunk és ne is kísérletezzünk annak begyújtásával!!!
2.) Ha nem vagyunk fejfájásra hajlamosak és mégis fáj a fejünk, ugyanakkor nem vagyunk front-érzékenyek sem – regisztrált gázszerelőt!
Nem zárható ki a füstgáz-visszaáramlás. Ennek főbb okai:
- gázkészülék meghibásodása
- karbantartás hiánya
- a szellőztetés hiánya
- kémény nem megfelelő állapota
A szénmonoxid (CO) színtelen szagtalan, mérgező gáz!!!
A szénmonoxid mérő (CO mérő) mitől indulhat be a nyílt égésterű készülékeknél abban az esetben, ha a készülék működése tökéletes? Lehetséges hibaokok:
- kémény nem megfelelő átjárhatósága (dugulás)
- cigarettafüst (ne dohányozzunk a lakásban)
- füstölő
- szellőztetés, légellátás hiánya
A szén-monoxid-koncentráció
Mivel ez a gáz kis koncentrációban is rendkívül mérgező, egy speciális mértékegységben, ppm-ben (parts per million, milliomod részben) mérik a jelenlétét. Egy ppm-nyi gáz jelenléte annyit jelent, hogy egy köbméter levegőben egy köbcentiméter van belőle. Tekintsük át a csendes gyilkos különböző koncentrációinak az emberi szervezetre gyakorolt hatását.
- 200 ppm koncentrációjú szén-monoxid enyhe fejfájást, fáradtságot, szédülést, és két-három órán belül hányingert okoz.
- 400 ppm töménységű szén-monoxid erős fejfájást okoz egy-két órán belül, három óra elteltével pedig életveszélyessé is válhat.
- 800 ppm koncentráció ebből a gázból hányingert, émelygést, két órán belül eszméletvesztést, három órán belül pedig halált okoz.
- 1600 ppm erős fejfájást, szédülést és hányinger okoz húsz percen belül, a halál egy órán belül áll be.
- 3200 ppm jelenléte már öt-tíz percen belül erős fejfájást, hányingert és émelygést okoz, tizenöt-húsz percen belül pedig halált.
- 6400 ppm koncentrációban már egy-két percen belül tapasztalhatóak e fenti tünetek, a halál beállta tíz-tizenöt percen belül várható.
- 12800 ppm koncentráció néhány percen belül halált okoz.
3.) Ha csepeg a víz a gázkészülékből, vízmelegítőből, cirkóból – regisztrált gázszerelőt!
A rendszerben lévő nyomás esésére készüljünk cirkónál, vagy kazánnál, mely a készülék működésének feltételeit befolyásolhatja. Rendszeresen ellenőrizzük a fűtési rendszer nyomásmérőjét, hogy leesett-e a nyomás, avagy sem. Ha csökken, akkor kicsit töltsünk rá és ellenőrizzük le ismét a nyomásváltozást! Gázvízmelegítők esetén pedig -, ha szükséges – zárjuk el a készülékhez vezető elzáró szelepet, mely általában a készülék alatt megtalálható. Bízzunk abban, hogy az valóban működik is!
4.) Ha csepeg a víz a cirkó gázkészülék előtti szakaszon – lehetőleg olyan fűtésszerelőt, aki a gázszerelésben is jártas!
Azért fontos két szakmában jártas szakit hívni ilyen esetben, mert nem zárható ki, hogy a gázkészüléket is meg kell bontani a hibaelhárítás idejére.
Amire érdemes odafigyelnünk oda, ha nem akarjuk idő előtt eltemettetni Önmagunkat, vagy nem szeretnék hozzátartozóinkat látogatni a sírkertekben!
Milyen egyéb esetben indulhat be még a CO-mérő? (A füstgáz visszáramlásán kívül…)
- cigarettafüst,
- égő gyertya
- illatgyertya
- füstölő (szagosító páca)
Szagelszívók beépítése!
- Filteres szagelszívók külön előírások nélkül bármelyik konyhába beépíttethetők.
- Abban az esetben, ha a kéményes elszívókban gondolkodunk, akkor igencsak érdemes körültekintőnek lennünk, ugyanis a kéményes elszívók óránként kb: 16 légköbméter levegőt vesznek el a lakásból. Ha van kandallónk, vagy nyílt égésterű készülékünk, akkor a légellátásra fokozottan figyeljünk oda, ill. a gázkészülékeknél használjunk szükség szerint olyan elektronikus szerkezetet, mely indokolt esetben arra az időszakra lezárja a gázkészüléket, amíg a szagelszívó működik!
A gáztűzhely és főzőlap telepítésének főbb szabályai:
Az üzemeltetés alatt a folyamatos szellőztetést biztosítani kell!!!
A tűzhely és a főzőlap …
- égői fölött 65 cm magasságig semmiféle éghető anyag nem lehet, beleértve a konyhabútort is
- ne essen a rendszeres légáramlás fő irányába
- a konyhai munkalap pereme alatt ne legyen, ugyanis azt az oldalirányú hő megégetheti, ill. tüzet okozhat. Ez típikus hiba, de orvosolható!!!
- 1,2 m-nél kisebb parapet magasságú ablak alatt, vagy 1,2 m magasság alatt is nyitható ablak alá nem tehető
- mögötti falfelület burkolatának és a tűzhely alatti padlózatnak tartósan ellen kell állnia 60 oC-os hőmérsékletnek
- elhelyezhető bútorok közé is, viszont…
- hőszigetelő anyag nélkül minimum 10 centiméteres távolságot kell hagyni (szigetelő anyaggal közvetlenül is beszerelhető).
- a bútor felületének hőmérséklete a 60 oC-t nem haladhatja meg még az összes gázégő működése közben sem.
- ha a bútor magassága a tűzhely főzőfelületének magasságát meghaladja, akkor a bútor oldalára legalább 0,5 m magasságban szigetelő lapot kell szerelni.
Milyen gyakorisággal szükséges a gázkészülékek ellenőrzése, karbantartása?
A „szakirodalmak” (és a médiák) az mondják, hogy évente célszerű legalább egy alkalommal leellenőriztetni a gázkészülékeinket. Ha a készülék légellátása az előírásoknak megfelelően biztosítva van és normál üzemmódban működtetjük pl. a cirkót, vízmelegítőt, fűtőberendezést, akkor is 1 (,de legrosszabb esetben is legalább 2) évente végeztessük el a karbantartást és ezt valóban vegyük is komolyan. A tisztességes átvizsgálás elméletileg energia megtakarítást is jelenthet a felhasználó számára, ill. megnyugvást. ( regisztrált gázszerelő)
Mi a teendő, ha a lakásunk funkcióját módosíttatni akarjuk?
(pl: konyhából hálószobát szeretnénk és a korábbi nagyszobát amerikai konyhás nappalivá szeretnék átalakíttatni.)
- Mindenképpen érdemes egy épületgépész tervezőt keresnünk, vagy legalább konzultálni egy gázszerelővel.
- Abban az esetben, ha korábban pl. a konyhában nyílt égésterű gázkészülékek (pl: gázvízmelegítő, cirkó, vagy fali fűtő) voltak felszerelve, azok a készülékek biztosan nem nem maradhatnak eredeti helyükön, tehát a helységet a továbbiakban a biztonságos feltételek megteremtéséig nem használhatjuk hálószobának, gyerekszobának. Ebben az esetben általában a gázkészülékek leszerelése, vagy áthelyezése lehet a megoldás, … vagy helyette pl: villanybojler és más egyéb elektromos fűtőberendezés felszerelése. (Azért azt se feledjük el, hogyan fog kinézni pl. a lakószobánk egy 80, vagy 120 literese bojlerrel a falon. Biztos vagyok benne, hogy illúzióromboló!!!)
Mi a teendő akkor, ha a lakásunkban a nyílászárókat lecseréljük fokozott záróképességgel rendelkező (pl: műanyag) ablakokra és vannak nyílt égésterű gázkészülékeink mondjuk a konyhánkban?
A legfontosabb, hogy a légellátást biztosítsuk, ami azt jelenti, hogy légbeeresztőket kell felszeretetnünk utólag. (Nem árt megtanulnunk, hogy egy köbméter gáz tökéletes elégetéséhez 11 köbméter levegőre van szükség.)
Gázóra nem szerelhető fel:
- lakószobába
- garázsba, gépkocsi tárolóba
- WC-be, fürdőszobába
- kazánházba
- „A”, vagy „B” tűzveszélyességi fokozatba tartozó helyiségbe
- olyan helyiségbe, ahol 400 V-nál nagyobb feszültségű villamos berendezés található
- ahol a gázkészülék összterhelése nagyobb, mint 1400 KW
Gázmérőt tartalmazó helyiség lakószobával csak akkor szellőztethető össze, ha a gázmérőt a helyiség légterétől elválasztó és kiszellőztetett szekrényben helyezik el.
Tudta azt, hogy:
- gázkészülék beüzemelést, cserét, üzembe helyezést, javítást csak olyan gázszerelő végezhet, aki rendelkezik fényképes igazolvánnyal, vagyis regisztrált gázszerelő? (regisztrált gázszerelő)
- a regisztrált gázszerelők jegyzékét megtalálhatja Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal honlapján?
- nem minden esetben használhat, építtethet be szagelszívót a konyhába, legfeljebb csak fitereset?
- a gyártó előírhatja, miszerint csak a saját szerződéses partnerei cserélhetnek és üzemelhetnek be tűzhelyeket? A munkák megrendelése előtt figyelmesen olvassa el a beüzemelési útmutatót, vagy kérjen telefonos segítséget tőlem.
- a gázvezetékek- és gázkészülékek szerelésére vonatkozó leírást a Gáz Műszaki Biztonsági Szabályzat (GMBSZ) tartalmazza?
- a gázkészülékek hatásfoka a 100%-ot nem érheti el, még a kondenzációs kazánok esetében sem? (Max: 95-98%)
- a földgáz színtelen, szagtalan gáz? (Szagosítására a merkaptánt használják!)
- a PB-gáz fűtőértéke és fajsúlya jelentősen nagyobb, mint a földgázé?
- a nyílt égésterű gázvízmelegítő csak legalább 8 légköbméter térfogatú helyiségben helyezhető el?
- 1 köbméter gáz tökéletes elégetéséhez 11 köbméter levegőre van szükség?
Általában felmerülő kérdések és válaszok (=>gázcső szerelés)
Milyen esetben kötelező gáztervet készíttetni? Ha a gázrendszerünkön átalakítási munkákat szeretnénk végezni. (Ilyenek lehetnek pl: a gázkészüléket át szeretnénk helyeztetni, fűtőberendezésünket korszerűsíteni akarjuk, stb.)
Ki jogosult gázterv készítésre? Erre jogosult épületgépész tervező.
Egy gázterv minimális tartalmi elemei?
- A jelenlegi helyzetet „+” a tervezettet, a megvalósítandó állapotot.
- Az új beépítésre kerülő berendezés típusát, főbb paramétereit.
- Az új nyomvonal tervet. (függőleges csőtervet)
- Az alaprajzot.
- A jogszabályokban rögzített betartandó szabályokat.
Kinél kell benyújtani a tervmódosítást? A területileg illetékes gázszolgáltatónál.
A gázszolgáltatónak joga van-e a tervet elutasítani, hiánypótlást-, vagy módosítást kezdeményezni? (Nem lehet kérdés.) Igen.
Általában felmerülő további kérdések:
- Megkezdhető-e a munkálat érvényes épületgépészeti terv jóváhagyása nélkül? Nem.
- Mi történik akkor, ha a korábban jóváhagyott kiviteli terv alapján a munka megkezdődik, de mégis módosítások válnak szükségessé? Újabb stressz ér minket! Ebben az esetben a tervezővel a tervet módosíttatni kell. Készüljünk fel arra is, hogyha ez a tervmódosítás a műszaki biztonságot is érinti, akkor új tervet kell készíttetni, majd ismét be kell nyújtani a gázművekhez. Imádkozzunk, hogy a tervet a gázszolgáltató ismét jóváhagyja. (Gázszerelés, regisztrált gázszerelő)
- Mi történik a kivitelezés befejezését követően? A gázszerelő (kivitelező) jelenlétében a gázművek MEO-sa ellenőrzi a rendszert, csőhálózat kivitelezése esetén tömörségi vizsgálatot végez, majd tanúsítványt állít ki. Az ellenőrzés kiterjed a terv szerinti kivitelezésre, melynek tartalmi jegyei:
- mérőóra kialakítására (a mért és méretlen gázcső összekötésének ellenőrzésére)
- a cirkó alatt lévő víz-, gáz- és fűtővezetékek csővezetékeinek összekötése,
- a rögzítésekre,
- a készülék bekötésére,
- az EPH-ra
- és a hálózat nyomáspróbájára.
- Mi az az EPH jegyzőkönyv? „Egyenpotenciálra hozó vezetékrendszer; az a vezetékrendszer, amely a védővezetőt igénylő érintésvédelemmel ellátott gázfogyasztó készülékek testét, a házi fémhálózatokat, valamint az önállóan is számottevően földelt fémtárgyakat – közvetlenül vagy közvetve – villamosan hatásosan összeköti. – GMBSZ”
- Ki állítja ki az EPH jegyzőkönyvet? ELMŰ-nél regisztrált villanyszerelő.
- Mi az a csatlakozó vezeték? A fogyasztási hely telekhatárától a gázmérő főcsapjáig terjedő vezeték. (Ha nincs gázmérőnk pl: lakótelepi panellakások esetén, ott a fogyasztói főcsapig, vagyis pl. a gáztűzhely előtti golyóscsapig terjedő vezetéket értjük ezalatt.) (Regisztrált gázszerelő)
- Mi az a fogyasztói vezeték? A csatlakozóvezeték végétől pl: a gázmérő órától (panellakások esetén sok esetben a fogyasztó főcsaptól) induló, és a gázkészülék (tűzhely, konvektor, cirkó, stb.) bemenő oldali csatlakozási pontjáig terjedő vezetékszakasz a beépített tartozékokkal együtt.
Gázszerelő, regisztrált gázszerelő